Зная, че много индивиди окарикатурват Словото на Учителя, като го променят. Зная, че има и такива, които правят това с музикалните песни упражнения. Зная също, че се намериха и такива, които превърнаха обществото „Бяло Братство“ в организация, партия, фондация и тем подобни, като си изработиха устави, назначиха си председатели и правят всичко, каквото не трябва да се прави. Но не знаех, че са си сложили визитните картички, както правят мухите, и върху гимнастическите упражнения. Научих и това наскоро. Едни се движат напред, други се движат назад; едни – нагоре, други – надолу; едни – наляво, други – надясно. Е, всеки е свободен да постъпва както желае. Аз по-горе съм цитирал какво казва Учителя за тези разбъркани движения. Пък който иска, нека се съобразява с това.

Понеже всеки доказва карикатурите си с разни измислици, аз няма да доказвам, а ще цитирам отново Учителя, така както го е записал брат Боян Боев в книгата „Разговори при Седемте Рилски езера“ на с. 248, относно гимнастическите упражнения. Цитирам:

Упражненията се правят съсредоточено, мисълта следи всяко движение, съзнанието е будно, концентрирано. Тези упражнения правим през цялата година. Когато от 22 март почнем паневритмията, понякога ги правим преди нея.

Веднъж, когато бяхме събрани около Учителя след паневритмията, Той даде следните обяснения за значението на шестте гимнастически упражнения:

Движението на десния крак оказва влияние върху мозъка, а на левия – върху симпатичната нервна система.

Като движиш десния крак, уравновесяваш мъжкия принцип в себе си. А като движиш левия крак, уравновесяваш женския принцип в себе си.

С движението на десния крак ти предаваш нещо на ума си, а с движението на левия крак предаваш на сърцето си.

  1. Първото от шестте упражнения носи успокоение, уравновесяване. Ти искаш да бъдеш господар на себе си, туряш ума, сърцето и волята си в служба на Бога. Слизаш до Земята, да работиш. После пак се повдигаш, за да приемеш.

    При първото упражнение ти влизаш във връзка с Божественото в себе си, в съгласие с Разумното в света.

  2. При второто упражнение влизаш във връзка с природата, вземаш от нея и го предаваш на земята. При това упражнение ти си в съгласие с Любовта.

  3. При третото упражнение едната ръка се поставя върху коляното. Коляното е доброто. Ъгълът, който се образува между бедрото и пищяла при коляното, показва единството с невидимия свят.

    Това, което е написано на ръката ти, ти го туряш върху доброто като основа, т.е. върху коляното.

    Всеки пръст има особено значение. Значи всички духовни сили, които пръстите изразяват, са поставени върху доброто като основа.

  4. Четвъртото упражнение показва как да работим, как да служим. Всичко дисхармонично в сърцето изхвърляш навън – когато отиват ръцете наляво. И всички безпокойства в ума изхвърляш навън – когато отиват ръцете надясно.

  5. Като стоиш на левия крак, а десният се движи около левия, уравновесява се сърцето ти; става събуждане на сърцето чрез ума.

    А като стоиш на десния крак и левият се движи около десния, уравновесява се умът – работиш с ума си. Тогава става събуждане на ума посредством сърцето.

    Така с опиране последователно на десния и левия крак става уравновесяване на ума и сърцето.

    Рамото е място на ангелския свят. Когато човек туря ръцете си на рамената, това показва свързване с ангелския свят.

  6. Шесто упражнение. С духането чистиш ума си. Това е електричен процес. А пък с дъхането чистиш сърцето си. Това е магнетичен процес.

    „Господи, да дойде Твоят дух и да ме очисти.“ Това е обяснението на духането. Това човек казва в ума си.

    А при дъхането се произнасят мислено следните думи: „Господи, да дойде Твоят дух и да ме благослови“.

Същевременно тези шест упражнения изразяват инволюцията и еволюцията. Например при първото упражнение, когато спущаме ръцете си надолу, то означава слизане на духа – инволюция. Също така първите три крачки назад – това е пак слизане, инволюция.

А издигането на ръцете нагоре означава еволюция или възлизане; същото изразяват и трите крачки напред.

Надолу и назад са синоними. Нагоре и напред – също.

Инволюцията и еволюцията можем да сравним с един процес в растенията. Има аналогия.

Посяването на житното зърно в земята – това е слизане, инволюция. А когато стръкът се издигне над земята и дава плод – това е възлизане, еволюция.

[Край на цитата]

Напълно съзнавам, че тези, които са избрали своя път в посока наляво, назад и надолу, ще го следват въпреки писаното тук и ще си доказват правотата, за да заблудят и другите. Тези, които следват посоката на движение надясно, напред и нагоре, ще я следват и без тези мои писаници. Тогава за кого са написани тези редове? За тези, които още не са избрали своята посока на движение: инволюция или еволюция? Това нека сами да решат! Свободата им е дадена от Бога. Но избрали своя път веднъж, ще трябва да понесат и последиците от своя избор! На добър час!

Т. Ковачев