-
Забележка: Песента на блудния син. В издадените песнарки с окултните музикални упражнения от Учителя я няма „Песента на блудния син“. Няма я, защото не е записана, не е нотирана. Всички, които са имали възможността да я чуят, казват, че не са слушали толкова хубава музика, и си служат със суперлативи, за да обрисуват удоволствието от чутото. За тази песен можем да прочетем в лекцията на общия окултен клас, държана на 2.XII.1942 г. в 5 часа сутринта и записана в том „Факти, закони, принципи“, с. 154. Цитирам:
Ще ви свиря песента на блудния син. Като се разкаял, казва Писанието, като дошел на себе си, пял. Пил, изгубил музиката. Казва: „На колко наемници баща ми може да ми даде храна? Ще стана да ида при баща си и ще му кажа: „Отче, съгреших на Небето и пред Тебе“. Сега тамам тази песен трябва да се пее. Всичките народи в Европа са блудните синове, трябва да се върнат при Баща си и да кажат: „Съгрешихме пред Небето и пред Господа. Не сме достойни да бъдем Твои синове, но ни направи като наемници“. Сега търсят кой има право. Изяденото и изпитото е хубаво. Трябва да се върнем, за да започнем новия живот. Ние да дадем началото. Сега ще ви свиря малко от песента на блудния син. Аз отдавна не съм я свирил. Има повече от трийсет години. Мъчна е за свирене. (Учителя свири.) Той се изповядва на баща си. (Свири по-живо и весело.) Свърши се увеселението, ядоха, пиха, веселиха се. (Учителя пя „Давай давай“.)
Коментар и изводи всеки да направи за себе си. Аз просто отбелязвам, че има още една песен, но не е публикувана. Защо? Учителя знае това!
-
Забележка: Тук е уместно да цитираме една наистина забележка, направена от Учителя по повод на изпълнението на паневритмичните упражнения и така известните шест сутрешни гимнастически упражнения, дадени от Учителя на учениците. Те се правят сутрин, около изгрева на Слънцето. А ето и забележката на Учителя, направена на с. 407 в том II „Ако говоря“ на общия окултен клас:
От гимнастическите упражнения, както ги правите, аз съм крайно недоволен. Не може да имате резултат по тоя начин. Гимнастическите упражнения ги правите много лошо. Първите упражнения ги правите много лошо. (Става въпрос за първите шест упражнения.) Това показва, че въобще не мислите през време на упражненията. Един се вдига, а друг през това време се навежда и сваля ръцете си. И всичко е така объркано. Няма единство в упражненията. И после, някои ги е страх да си наведат гърба. Не правите движенията както трябва. Какъв пример ще дадете с тези упражнения на другите?
И ония, музикалните (става въпрос за паневритмията), бързо почнахте да ги правите. Трябва да ги разделим на няколко части, на четири–пет части и да ги правим по части, както трябва. Иначе ще си губят смисъла. Едно упражнение трябва да се прави едновременно от всички, като че го прави един човек. Хармоничност трябва да има, а пък аз виждам, че един мисли едно, а друг мисли друго. Някой ще каже: „И без упражнения може“. Не, упражненията са необходими. Умрелите никак не се упражняват. Шестте упражнения, ако ги правите добре, пак е хубаво. Ако ги направите с чиста мисъл, вие ще се подмладите. Едно упражнение, ако правите на ден, вие ще се подмладите с една година. Ако правите десет дни – с десет години ще се подмладите. Някой ще каже: „Дали е вярно?“ Ако аз правя упражненията както трябва, ще се подмладя. А пък щом не ги правя както трябва, то аз остарявам. И вие, ако не ги правите както трябва, ще остареете преждевременно. И съжалявам за това. Малко упражнения, но на свят да се правят. Като си вдигате ръцете, като един да ги вдигате, единство да има. Я „юнаците“ как хубаво и стегнато играят (съществуващата тогава спортна организация „Юнак“). Те под команда играят, а пък тук сме свободни. Един се навел, друг се изправил, а между тях никой не прави нищо. И който не ги знае, ще си седи настрана. Някои по-напреднали не идват на упражнения. Някой казва: „Аз съм напреднал“. И не идва на упражнения. Упражненията нека да се правят три пъти на седмицата, но да има дисциплина. Ако не правите упражненията, не може да има Божествено благословение.
За мен всяка работа е Божествена. Като мислите, това е Божествено. Като правите упражнения, това е Божествено... Сега да направим упражненията.
Изводите нека всеки си ги направи за себе си. Ще отбележим само, че паневритмичните упражнения, тяхното изпълнение е описано в издадената през 1938 г. и наскоро преиздадена „Паневритмия“. Тези, които желаят да ги научат, могат да го направят от тези издания. В тях е поместена и музикалната (нотната) част от тези упражнения.
Шестте сутрешни физически упражнения и описанието на тяхното изпълнение могат да се намерят в „Разговори при Седемте рилски езера“ (София, 1948), с. 247.
Добре е изучаващият упражненията да види тяхното изпълнение от тези ученици, които ги знаят добре. Накрая ще добавим и това, че Учителя е обръщал голямо внимание на музиката и на дихателните упражнения. Дихателните упражнения са описани от Учителя в лекциите, когато ги е давал. Всеки може да ги намери там, за да се ползва от тях разумно. Брат Боян Боев си е дал труд да направи извадки на тези дихателни упражнения в отделна книжка. Има ги също и в отпечатаните три тома с негови стенограми под заглавието „Акордиране на човешката душа“.
Музикални издания:
- Песни от Учителя, Ч. I. София, 1938.
- Песни от Учителя, Ч. II. София, 1944.
- Братски песни. София, 1941.
- Паневритмия за две цигулки. София, 1938.
- Паневритмия. София, 1941.
- Слънчеви лъчи. София, 1942.
- Песни от Учителя. Сборник. София, 1948.